Výpověď z pracovního poměru je jedním z nejdůležitějších kroků v pracovním životě. Může se stát, že zaměstnavatel i zaměstnanec se dohodnou na ukončení pracovního poměru dohodou. V takovém případě se může hovořit o tzv. výpovědi pracovního poměru dohodou. Jak takový vzor výpovědi zaměstnancem dohodou vypadá?
Podle dat MPSV z roku 2023 tvořily výpovědi dohodou cca 40 % ze všech ukončení pracovních poměrů v České republice.
Nejčastějšími důvody pro ukončení pracovního poměru výpovědí dohodou jsou:
- Nová pracovní nabídka – Zaměstnanec nachází novou práci, která mu lépe vyhovuje.
- Neshody na pracovišti – Mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem dochází k neshodám, které nelze vyřešit.
- Změna priorit – Zaměstnanec se chce věnovat rodině, studiu nebo jiným aktivitám.
- Zdravotní důvody – Zaměstnanec má zdravotní problémy, které mu neumožňují dále vykonávat práci.
Výpovědi dohodou jsou častější v některých oblastech než v jiných. Mezi nejpostiženější patří:
- Obchod a administrativa – 45 %
- Výroba a stavebnictví – 42 %
- Hotely a restaurace – 40 %
Výpověď dohodou – kdykoliv, z jakýchkoliv důvodů i bez uvedení důvodu
Pracovní výpověď dohodou vzor je v České republice regulována zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Jedná se o dokument, ve kterém se shodnou jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec na ukončení pracovního poměru bez nutnosti dodržovat zákonnou výpovědní lhůtu. To znamená, že po předání výpovědi dohodou dochází k ukončení pracovního poměru okamžitě nebo dle sjednaného termínu.
Dohodou lze rozvázat pracovní poměr kdykoliv, z jakýchkoliv důvodů nebo i bez uvedení důvodu, a to nejdříve k okamžiku (dni) podpisu dohody nebo k jakémukoliv dohodnutému termínu v budoucnosti. Nelze však rozvázat pracovní poměr dohodou do minulosti.
Výpověď pracovního poměru dohodou musí být vždy písemná. Nedodržení písemné formy vede k neplatnosti dohody. Tuto neplatnost lze dodatečně zhojit tím, že strany obsah dohody písemně zachytí následně. Každá smluvní strana musí obdržet jedno vyhotovení dohody.
Dále musí být výpověď dohodou podepsána oběma stranami a musí obsahovat informace o tom, že se jedná o výpověď dohodou a kdy dojde k ukončení pracovního poměru. Za shlédnutí proto stojí, jak napsat výpověď dohodou vzor.
Zaměstnavatel i zaměstnanec mají právo na výpovědní dohodu, avšak musí být zde vždy souhlas obou stran. V žádném případě nesmí být výpovědní dohoda vynucena nebo uzavřena pod nátlakem.
Důvody k výpovědi pracovního poměru dohodou mohou být různé – například nové zaměstnání, osobní nebo pracovní důvody, nebo nesoulad mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Je důležité vědět, že výpověď dohodou může mít vliv na výplatu některých sociálních dávek či nároků, jako například na dávky v nezaměstnanosti či odstupné. Proto by vždy mělo být důkladně zvažováno, zda je výhodnější vypovědět pracovní poměr dohodou, nebo dodržet výpovědní lhůtu stanovenou zákonem.
Pokud zaměstnanec nebo zaměstnavatel nesouhlasí s podmínkami toho druhého, nemůže se na něj vyvíjet nátlak. Řešením je pak v takovém případě podání klasické výpovědi.
Nicméně pokud panuje mezi oběma stranami vzájemná shoda, je rozvázání pracovního poměru dohodou tou nejrychlejší a nejpříjemnější cestou, jak v práci skončit.
Výpověď pracovního poměru dohodou je běžným a zákonným způsobem ukončení pracovního poměru. Je důležité, aby obě strany dodržely právní předpisy a dohodly se na všech podmínkách výpovědi dohodou tak, aby bylo zaručeno bezproblémové ukončení pracovního poměru.
Výpověď pracovního poměru dohodou – výhody
Pro zaměstnance, který spěchá do nové práce nebo z jiného důvodu už nechce zůstat na dosavadním pracovišti ještě další dva měsíce, bývá výhodnější dohoda. Obě strany v ní mohou určit, kdy pracovní poměr skončí, třeba i okamžitě.
Pro zaměstnavatele je obecně výhodnější dohoda (pomineme-li výpověď danou zaměstnancem). Jednak nemusí proplácet dvouměsíční výpovědní dobu a ani odstupné (pokud se nedomluví jinak).
Dohodu lze navíc uzavřít i v okamžiku, kdy je zaměstnanec v tzv. ochranné lhůtě. V praxi je tím myšlena například nemocenská, mateřská dovolená nebo rodičovská. Pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodne, může i v těchto situacích v klidu odejít ze zaměstnání. Další článek se zabývá nárokem na dovolenou při zkráceném úvazku.
Výpověď na dohodu – odstupné
Při ukončení pracovního poměru dohodou náleží zaměstnanci odstupné ze zákona pouze ve specifických případech, které musí být jako důvod zaneseny přímo do dohody.
Jedná se o:
- organizační důvody na straně zaměstnavatele (ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost)
- pracovní úraz, nemoc z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání zaměstnance (výpověď dohodou ze zdravotních důvodů)
Pokud nebude v dohodě uveden jeden z těchto důvodů, může nastat problém s přiznáním odstupného.
Pokud bude v dokumentu zanesen jeden z těchto vážných důvodů, má zaměstnanec zároveň šanci dosáhnout na podporu v nezaměstnanosti ve standardní výši.
Jak napsat výpověď dohodou?
Závazný vzor dohody o ukončení pracovního poměru neexistuje, avšak musí splňovat dvě podmínky:
- musí být písemná
- musí být podepsaná zaměstnavatelem i zaměstnancem
Důvod rozvázání pracovního poměru dohodou se nemusí vůbec uvádět. Pokud ovšem má zaměstnanec nárok na odstupné, vyplatí se ho uvést. Je vhodné požádat zaměstnavatele, aby tuto skutečnost do dohody též uvedl. Je dobré ho uvést i v případě, že v zaměstnání končí zaměstnanec z důvodu péče o osobu blízkou. Díky tomu bude mít vyšší podporu v nezaměstnanosti.
V dohodě nemusí být uvedeno ani datum, ke kterému pracovní poměr končí. V takovém případě se automaticky počítá s tím, že pracovní poměr končí okamžikem, kdy je dohoda podepsána.
Jak taková dohoda může vypadat je na stránkách výpověď ze zaměstnání formulář dohodou.
Výpověď na dohodu a výpověď z pracovního poměru – rozdíl
Výpověď na dohodu a výpověď z pracovního poměru jsou dva různé způsoby ukončení pracovního poměru. V praxi je běžné, že jsou tyto pojmy zaměňovány, přestože mezi nimi existuje několik zásadních rozdílů.
Dohoda je shodou obou smluvních stran. Je nepřípustné, aby jedna ze smluvních stran připravila dohodu bez vědomí té druhé a pak ji pouze vyzvala k podpisu.
Výpověď z pracovního poměru může být naopak jednostranná a druhá strana s ní nemusí souhlasit (oproti očekávání mnoha českých zaměstnanců není k výpovědi nutný souhlas zaměstnance, pokud zaměstnavatel dodrží výpovědní lhůtu stanovenou ve smlouvě, nepotřebuje ani jeho podpis, ani jeho spolupráci k tomu, aby mu dal výpověď. Stačí aby doložil, že mu výpověď byla doručena – k tomu dokonce stačí i doklad o tom, že se mu výpověď pošta snažila doručit, on ji však nepřevzal).
Pokud se ukončí pracovní poměr formou dohody, může se skončit klidně ze dne na den. Na rozdíl od výpovědi zde není uzákoněna žádná výpovědní doba, takže záleží pouze na tom, jaké datum je zapsáno v dohodě (případně zde nemusí být žádný termín a pracovní poměr se považuje za ukončený dnem podpisu). U výpovědi je zákonem stanovena dvouměsíční výpovědní lhůta (pokud nebyla předtím sjednaná delší).
Zaměstnanci a zaměstnavatelé mohou společně stanovit obsah smlouvy. V dohodě o ukončení pracovního poměru se může například uvést, že zaměstnavatel vydá zaměstnanci pozitivní pracovní posudek nebo mu vyplatí odstupné. Naopak pokud dá výpověď zaměstnanec, řídí se tyto věci pouze zákonem a nebo podmínkami sjednanými ve vaší pracovní smlouvě a nedá se o nich vyjednávat.
Jak vypadá vzor pracovního posudku a kdy ho musí zaměstnavatel vyhotovit?
Podpora v nezaměstnanosti – výpověď dohodou
Pokud zaměstnanec rozvázal pracovní vztah prostřednictvím dohody, má se za to, že tak učinil dobrovolně. Z toho důvodu mu náleží nižší podpora v nezaměstnanosti (45 % předchozího čistého příjmu). Na vyšší podporu lze dosáhnout tím, že bude v dohodě uveden vážný důvod pro ukončení pracovního poměru.