Mateřská dovolená – co to je, nárok, délka a výpočet

Mateřská dovolená je důležitou součástí života mnoha žen, které se rozhodnou mít děti a být s nimi v prvních letech jejich života. Tato dovolená je určena pro zaměstnankyně, které se staly matkami a jejím cílem je poskytnout jim čas a prostor pro péči o novorozené dítě.


V tomto článku jsou informace o:

  • co je mateřská dovolená
  • nárok na mateřskou dovolenou
  • délka mateřské dovolené
  • výpočet mateřské dovolené
  • kalkulačka

Mateřská dovolená – jaká je definice?

Mateřská dovolená je jedním z rodičovských příspěvků, které jsou součástí sociálního zabezpečení v mnoha zemích po celém světě.

Cílem mateřské dovolené je nejen umožnit matkám být s jejich dítětem v prvních měsících jeho života, ovšem také chránit zdraví matky a dítěte. Po porodu je žena ve fyzicky i psychicky náročném období a potřebuje dostatek času na zotavení.

Mateřská dovolená také umožňuje matkám věnovat se kojení a společnému vztahu s dítětem, což má pozitivní vliv na psychický i fyzický vývoj dítěte.

Během mateřské dovolené je matka sociálně a zdravotně pojištěna a náleží ji peněžitá pomoc v mateřství (dále jen PPM).

V současné době platí, že na mateřskou dovolenou může odejít jak matka, tak i otec. Pokud se oba rodiče rozhodnou využít mateřské dovolené, je možné ji rozdělit mezi sebou. Trendem v posledních letech je, že i otcové využívají své rodičovské volno a tráví více času s dítětem.

Mateřská dovolená má samozřejmě také své negativní aspekty, například finanční ztráta pro ženu, která bude mít nižší příjem po celou dobu mateřské. Některé ženy také mohou mít pocit odříznutí od pracovního života a potenciální problémy při návratu na pracoviště po delší době.

Nicméně, bez ohledu na výhody a nevýhody, mateřská dovolená zůstává důležitou podporou pro matky a děti v prvních letech života. Je to unikátní příležitost pro matky, aby mohly trávit čas s novým členem rodiny a budovat silné pouto, které jim bude přinášet radost a spokojenost po celý život.

Celkově lze říci, že mateřská dovolená má významný vliv na život matky a dítěte a její důležitost by měla být uznána společností. Je to ukazatel toho, jaké je postavení jako rodiče a jaké jsou priority, což by mělo být vždy v zájmu dobře fungující a zdravé společnosti.

Pokud žena není ještě těhotná, může si přečíst jaké jsou první příznaky těhotenství. Šťastným koncem těhotenství je narození dítěte.

Cílem mateřské dovolené je umožnit matkám být s jejich dítětem v prvních měsících jeho života.

Mateřská dovolená – nárok

Nárok na PPM vzniká pouze za splnění dvou daných podmínek:

  • Žadatel o PPM musí být v době nástupu na dávku nemocensky pojištěn (tj. z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení), nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění.
  • K první podmínce musí splňovat druhou, specifickou podmínku – být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let). Tato podmínka nemusí být splněna jen u jednoho zaměstnavatele. V období dvou let lze sčítat doby z různých pojištění (zaměstnání).

Podmínky nároku na PPM stanoví zákon o nemocenském pojištění (z. č. 187/2006 Sb.).

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ)

OSVČ mají nárok na PPM jen pokud si dobrovolně a po určitou dobu platí nemocenské pojištění. OSVČ musí splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění osob samostatně výdělečně činných alespoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na PPM.

Současně musí účast na nemocenském pojištění (ze zaměstnání nebo z podnikání) trvat alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před dnem nástupu na dávku.

Ochranná lhůta

Aby občan nezůstal bez prostředků například v době, kdy jedno zaměstnání (pojištění) skončilo, ze zákona se na něj vztahuje ochranná lhůta.

Ochranná lhůta pro nárok na PPM činí u žen, které byly ke dni skončení zaměstnání těhotné 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Pokud pojištění trvalo kratší dobu, bude ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo (pokud např. pojištění trvalo 3 měsíce, činí ochranná lhůta 3 měsíce). Nebo také pojištěnka, která pobírá nemocenskou z dřívějšího pojištění až do nástupu na PPM.

V ostatních případech je ochranná lhůta jen 7 kalendářních dnů. Nástup na PPM tak může nastat i z ochranné lhůty.

Otec dítěte nebo manžel

Kromě prvních 6 týdnů po porodu, kdy PPM náleží výhradně matce, má na dávku nárok i otec dítěte nebo manžel ženy, která dítě porodila.

Musí ovšem splňovat stejné podmínky pojištění jako žena, která porodila (účast na pojištění v době nástupu na PPM, 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na dávku).

Navíc musí se ženou/matkou uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. V dohodě se uvede den, od něhož bude otec o dítě pečovat, den porodu a podpis matky, který je třeba úředně ověřit (lze přímo na OSSZ). K dohodě je třeba připojit ještě tiskopis ,,Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče,, který je k dispozici i na každé OSSZ.

Ochranná lhůta pro PPM u mužů činí jen 7 kalendářních dnů po skončení zaměstnání, u OSVČ po zániku účasti na nemocenském pojištění.

Studentky

Studium se nepovažuje za dobu pojištění. Studentce, pokud by nastupovala na PPM v době studia, z tohoto důvodu nárok na dávku nevznikne.

Ode dne porodu mají studentky nárok na rodičovský příspěvek, dávku státní sociální podpory, kterou vyplácí ÚP ČR.

Nezaměstnaní v evidenci ÚP ČR

Nezaměstnaní nárok na PPM nemají, protože nejsou nemocensky pojištěni.

Ode dne porodu mají nárok na rodičovský příspěvek – dávku státní sociální podpory. S žádostí o ni se musí obrátit na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR podle místa trvalého bydliště.

Nárok na PPM by nezaměstnaným vznikl pouze v tzv. ochranné lhůtě ze skončeného zaměstnání, po splnění zákonem stanovených podmínek.

Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce (DPP)

Tento typ pracovního vztahu nárok na čerpání PPM je možný, pokud zúčtovaný měsíční příjem přesahuje částku 10 000 Kč a jsou splněny ostatní podmínky nároku na dávku.

Z dohody o provedení práce neplyne ochranná lhůta.

Pokud je zúčtovaný měsíční příjem maximálně 10 000 Kč, nevznikne nemocenské pojištění a ode dne porodu ženě vzniká nárok na rodičovský příspěvek. S žádostí o něj se musí obrátit na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR podle místa trvalého bydliště.

Nárok na mateřskou dovolenou má, kromě prvních 6 týdnů po porodu, i otec dítěte nebo manžel ženy, která dítě porodila.

Mateřská dovolená – délka

Délka podpůrčí doby u PPM (neboli délka mateřské dovolené), což je zároveň i doba poskytování dávky, se liší podle toho, kolik novorozenců žena porodila.

Jak dlouho trvá mateřská dovolená?

Ženy, které porodily jedno dítě, mají nárok na 28 týdnů. Novopečené maminky, které na svět přivedly dvě a více dětí, se pak mohou těšit na 37 týdnů.

V případě osob, které převzaly novorozené dítě do péče (například z důvodu úmrtí matky či z důvodu dlouhodobého onemocnění), je podpůrčí doba stanovena na 22 týdnů. Pokud ovšem převzala do péče dvě a více dětí, přičemž po uplynutí stanovených 22 týdnů podpůrčí doby dále pečuje alespoň o dvě z nich, se tato doba prodlouží na 31 týdnů.

Na PPM může maminka nastoupit 8–6 týdnů před očekávaným dnem porodu s tím, že termín nástupu si v tomto rozmezí určí sama.

Jak zjistit, jestli se narodí holka nebo kluk, lze také pomocí výpočtu pohlaví dítěte podle znamení rodičů. Dětí, které přišly o své příbuzné, se týká adopce neboli osvojení dítěte.

Mateřská dovolená – výpočet

Výše mateřské momentálně činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za jeden kalendářní den. Nejprve je tedy nutné zjistit, jaký je průměrný denní příjem za rozhodné období, kterým je obvykle 12 kalendářních měsíců před měsícem, kdy žena nastoupila na mateřskou dovolenou.

Průměrný denní příjem se vypočítá tak, že hrubá měsíční mzda se vynásobí číslem 12 a následně se celá suma vydělí číslem 365. Aby se však dokázal určit redukovaný denní vyměřovací základ, který poskytne základ pro výpočet výše mateřské, je nutné výsledek snížit prostřednictvím redukčních hranic.

Výpočet mateřské se může zdát komplikovaný, jelikož se tyto redukční hranice každý rok mění. Zatímco mateřská 2023 se počítala tak, že první hranice byla 1. 345 Kč, druhá 2. 017 Kč a třetí 4. 033 Kč, pro rok 2024 vypadá situace následovně:

  1. redukční hranice – do 1. 466 Kč (počítá se 100 %),
  2. redukční hranice – od 1. 466 do 2199 Kč (počítá se 60 %),
  3. redukční hranice – od 2. 199 do 4397 Kč (počítá se 30 %).

K částkám vyšším, než je třetí redukční hranice, se již nepřihlíží. Jakmile se spočítá redukovaný denní vyměřovací základ, je nutné tuto sumu ještě snížit na zmiňovaných 70 %. Teprve tak se zjistí, na kolik peněz má žena či muž v rámci peněžité pomoci v mateřství za jeden kalendářní den nárok.

Aby rodina měla přehled o své finanční situaci, je dobré, aby si uměla vytvořit dokument rodinný rozpočet. Půjčka na mateřské také může rodině pomoci. Při mateřské dovolené lze také uzavřít výpověď z pracovního poměru dohodou.

Výše mateřské momentálně činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za jeden kalendářní den.

Mateřská dovolená – kalkulačka

Pro orientační výpočet výše PPM existuje speciální kalkulačka, která je dostupná na webových stránkách MPSV. Stačí zadat informace o předchozím výdělku matky, počtu dnů mateřské dovolené a počtu dětí a kalkulačka vypočítá přibližnou výši PPM.

Je důležité vědět, že PPM není totožná s rodičovským příspěvkem. Rodičovský příspěvek je určen pro pečující rodiče, kteří nejsou zaměstnaní a starají se o své děti do 3 let věku. V případě, že mateřská dovolená skončí a matka se vrátí do zaměstnání, může na rodičovský příspěvek přejít otec nebo jiná osoba, která má na starost dítě.